Kde rozhodně nesouhlasím, je klasifikace nadváhy a obezity podle BMI. K tématu BMI jsem se v minulosti vyjadřoval v tomto článku z roku 2020. V krátkosti, BMI nerozlišuje mezi beztukovou (FFM) a tukovou (FM) hmotou. Zejména u silově sportujících vidíme, že je hodnota BMI větší než 25, což je „řadí“ mezi lidi s nadváhou, a to třeba i při velmi nízkém procentu tělesného tuku. Naopak existují lidé s normálním BMI, kteří mají ale málo svaloviny a vysoké procento tělesného tuku. Navíc existuje i hodnota osobního tukového prahu, kdy někteří jedinci i při zvýšené hodnotě viscerálního tuku nevykazují metabolické potíže.
Kvalitní léčba
Součástí jakékoliv změny životního stylu je nutná i edukace člověka, který má s hmotností problém. Ve studii DROPLET byla prokázána zajímavá spojitost mezi četností návštěv a úspěchem v redukci hmotnosti pomocí úpravy stravy.
Možností pro úpravu hmotnosti je více a můžeme je shrnout do 3. základních skupin: dietní intervence, farmakoterapie a bariatrická chirurgie. Žádný specialista nemůže tvrdit, že jen jeden konkrétní postup je univerzálně nejlepším pro všechny. Jsou zde lidé, pro které je nejvhodnější právě bariatrie a třeba prediabetes. Časně diagnostikovaný DM2 má skvělé výsledky pomocí dietních intervencí, konkrétně formula LED. Farmakoterapie představuje pro určitou skupinu lidí také to nejvhodnější řešení. Zde pak ale vyvstává otázka, co je pro daného člověka nejlepší a jak hmotnost nejvhodněji snížit. Z etického hlediska by každý měl být seznámen s těmito třemi přístupy včetně výhod a nevýhod.
Pokud to budeme brát ze zdravotního hlediska, je BMI orientační a možná bude vhodnější se zaměřit více na PBF (procento tělesného tuku) – přednáška na toto téma zazněla na diabetologickém kongresu (Kongres Aktuality v diabetologii Poděbrady 2023, MUDr. Dita Pichlerová, Ph.D). Zjištění PBF (a třeba i množství viscerálního tuku) lze jednoduše pomocí bioimpedance. Dalším faktorem je i fakt, že u řady chorob nebo v případě vyššího věku je lehce vyšší BMI prospěšnější, viz následující citace:„Mírná nadváha (BMI 27-28) je dokonce v seniorském věku 65+ prospěšnější než absolutní štíhlost. Lidé s mírnou nadváhou jsou lépe chráněni proti řadě onemocnění,“– Dita Pichlerová, obezitoložka, OB klinika, Motol.
„Vyšší hmotnost totiž vyvíjí na kostru určitý tlak a stimuluje kosti k novotvorbě. Navíc se v tukové tkáni vytváří i ženské hormony estrogeny, které úbytku kostní hmoty brání,“ – Karolína Hlavatá, dietoložka, OB klinika.
„Zdravé je mít pět šest kilogramů nadváhy, to jsou nejšťastnější lidé,“ – Věra Adámková, lékařka, IKEM.
To je otázka, kterou si řada odborníků klade. Za řadu chorob je opravdu odpovědná nadváha a obezita, situace ale opravdu nemá jednoduché řešení. Faktorů je více, vliv hraje třeba i výchova, tendence sportovat, vlastní motivace aj. Možná spoluúčast v oprávněných případech by mohla pomoci, ale jak ji jednoznačně nastavit? Na tyto typy otázek budeme muset v blízké budoucnosti odpovědět, protože v ČR aktuálně počet lidí s nějakou formou diabetu přesáhl 1.000.000 a to už představuje značnou část rozpočtu pro zdravotnictví.