Stačí zadat svou váhu a výšku a díky BMI kalkulačce se rychle dozvíte index tělesné hmotnosti. Jak je tato hodnota přesná a u kterých skupin lidí může přinášet dokonce zavádějící hodnoty? Pojďme si tuto metriku představit blíže.
Antropometrie je systém měření a pozorování lidského těla a jeho částí. Popisuje lidské tělo na základě jeho parametrů, zahrnuje systematické měření fyzikálních vlastností lidského těla, především rozměrových deskriptorů velikosti a tvaru těla. Hraje důležitou roli v průmyslovém designu, architektuře, optimalizaci produktů. Pravidelnou aktualizaci antropometrických dat vyžaduje sledování životního stylu a stavu výživy, kde hodnotíme i změny tělesných rozměrů.
Mezi jeden z ukazatelů patří bezpochyby i BMI – body mass index. Jednoduchý údaj, který na jednu stranu usnadňuje interpretaci informací o proporcích těla, na stranu druhou může být docela zavádějící. Proč je tomu tak a proč, pokud je údaj takto nepřesný, se stále užívá?
Odpověď je jednoduchá – jedná se o velmi jednoduše stanovitelnou hodnotu. Vzorec pro výpočet je následující:
BMI = tělesná váha (kg) / tělesná výška na druhou (m)
BMI se hodí pro obecné stanovení na úrovni obyvatelstva. Nemusí vždy fungovat na jedince. Existují dva případy, kdy BMI nefunguje a vyhodnocení podle BMI je chybné:
a) Sportovci
U sportovců se většinou setkáváme s vyšší hodnotou FFM (fat free mass). Mají tedy více svaloviny. Svalovina přispívá k vyšší hmotnosti. A hmotnost v kombinaci s výškou je jediným parametrem pro výpočet. Proto se u sportovců setkáváme s vyšším BMI (více než 25) a pokud bychom hodnotili pouze podle BMI, výsledkem by byla nadváha.
b) Méně aktivní lidé
U nesportující populace může nastat situace, kdy mají v pořádku BMI, ale složením těla bychom je mohli charakterizovat jako lidi s nadváhou, až obezitou. Důvodem je fakt, že organismus nesportujících může mít málo FFM a naopak vysokou hodnotu FM (fat mass – tuková tkáň).
Proto je pro individuální posouzení jedince nutné znát jeho PBF (procento tělesného tuku). BMI nevyjadřuje skutečné složení těla tak, jak jej umí vyhodnotit jiné metody. Nerozlišuje mezi FM a FFM, ale i přes svoje nedostatky a nízkou citlivost zatím zůstává nástrojem pro určení diagnózy obezity.
Jednotný konsenzus v určení diagnózy obezity podle procentuálního zastoupení tukové tkáně v organismu zatím chybí, obecně lze říci, že odborníci vidí tuto hodnotu kolem 25 % u mužů a 30–35 % u žen.
BMI je jednoduchým, snadno použitelným nástrojem pro stanovení stavu obyvatelstva nebo větších skupin lidí. Pro posouzení stavu konkrétního jedince není přesným nástrojem, jedná se o orientační hodnotu. Vhodnějšími veličinami je PBF, případně ABSI, které lépe posuzují stav organismu (PBF asi nejlépe).
I když stále neexistuje jednotný konsenzus v určení diagnózy obezity podle procentuálního zastoupení tukové tkáně v organismu, obecně lze říci, že odborníci vidí tuto hodnotu kolem 25 % a více u mužů a 30–35 % a více u žen.