Odborné články

Co je to bioimpedance a jak fungují přístroje na měření tuku

Zajímáte se o zdravý životní styl a hlídáte si svoji hmotnost? Sportujete a chcete vidět výsledky? Pak jste se už určitě setkali s přístrojem, který dokáže změřit množství tělesného tuku. Přečtěte si, co je bioimpedance, a jaké hodnoty můžete s pomocí bioimpedančních přístrojů sledovat.

Jak bioimpedanční přístroj vypadá

Přístroje se mohou vizuálně lišit. Buďto se jedná o malé měřicí jednotky, které odnesete v tašce, nebo jde o velký přístroj, který stojí na konkrétním místě u vašeho výživového poradce nebo ve fitku. Někde můžete narazit i na kaliper, což jsou kleště pro měření podkožního tuku.

Většina The 1:1 Diet výživových poradců používá ve svých poradnách pokročilý měřicí přístroj InBody.

Většina The 1:1 Diet výživových poradců používá ve svých poradnách pokročilý měřicí přístroj InBody. 

Technologie

Bioimpedance (Bioelectrical Impedance Analysis – BIA) je běžně používanou metodou pro stanovení tělesné kompozice. Základním principem je použití stanovení tělesného odporu – proud prochází tělem, zejména svaly (konkrétně FFM – fat free mass = beztuková hmota). Na základě tohoto odporu je stanoveno množství FFM a TBW (Total Body Water = celková tělesná voda) a z hmotnosti vypočteno množství tukové tkáně (BFM – body fat mass). 

SF-BIA a MF-BIA

Rozdílné frekvence

Existuje rozdíl ve způsobu průchodu proudu tkáněmi v závislosti na jeho frekvenci. Nižší frekvence (50 kHz a méně) projdou po buněčné membráně a vyšší (200 kHz a více) skrze buňku. Přístroj tak může určit i obsah intra a extracelulární tekutiny/vody (parametry ICW a ECW – intra/extracellular water). Jednodušší přístroje mají pouze jednu frekvenci, a tak je rozsah měřených veličin mnohem nižší než přístroje s několika frekvencemi. 

Použití segmentového modelu

Tělo lze brát jako jeden segment, ale přesnější je jeho rozdělení na 5 segmentů (2 ruce, 2 nohy a trup) – délky jednotlivých kompartmentů jsou stanoveny na základě antropometrických údajů (hmotnost, výška, pohlaví). Proto nejlepší přístroje používají všeho uvedeného – multi-frekvenční technologii (více frekvencí a větší počet měření zvyšují přesnost) a 5segmentové měření. V domácích podmínkách takovýto přístroj pravděpodobně nenajdete, protože cena je velmi vysoká, u top modelů se pohybuje až v řádu několik set tisíc. Přístroje měřící jednotlivé segmenty pomocí více frekvencí lze zařadit do kategorie DSM-BIA.

Limity

Každá metoda má svoje limity. Pro přesné určení složení se jako referenční metoda dá považovat DEXA a CT (Dual-energy X-ray absorptiometry a výpočetní tomografie). Obě metody jsou ale drahé, časově náročné a pro běžné použití tedy nevhodné. Někteří výrobci je používají jako referenční pro kalibraci svých přístrojů a ověření matematických modelů. MF-BIA je považována za dobře použitelnou v rozmezí BMI 18 do 34 kg/m². 

Příklad studie – přesnost měření InBody 720 

Studie z roku 2011 publikovaná společností Clinical Nutrition porovnávala přesnost DSM-BIA (InBody 720) proti DXA se 484 účastníky středního věku. Studie zjistila, že přístroj InBody měl 99% korelaci s DXA při měření beztukové hmoty (lean mass) u normální populace a populace s nadváhou. Závěr studie je, že DSM-BIA je validním nástrojem ve srovnání s DEXA pro hodnocení složení celého těla a měření segmentové beztukové hmoty u populace středního věku.

Jaký přístroj na měření tuku si vybrat?

Na trhu je celá řada přístrojů, které používají různé technologie, různé počty frekvencí a různé formy výstupu. Pro domácí použití dostačuje jednodušší přístroj, klidně pouze s jednou frekvencí. Měl by i tak obsahovat elektrody na ruce i nohy (tedy ve výsledku 8 elektrod – pro každou končetinu dvě). S takovým přístrojem lze velmi dobře sledovat hmotnost i procento tuku, ale přesnost bude nižší než u přístrojů profesionálních. Do této kategorie spadá např. Tanita BC-601 nebo Tanita BC-545.

Pro profesionální použití je potřeba vybírat mezi přístroji využívající více frekvencí. Některé z těchto přístrojů se kalibrují samy při každém spuštění. Více frekvencí a odpovídající matematický model zajistí široké spektrum výsledků – sledovat tak můžete i denzitu kostní tkáně (orientační číslo), poměry mezi ECW a ICW (tedy sledovat otoky a případně i záněty), a zajímavým číslem je i množství viscerálního tuku udávaného v cm². Z možných firem tak můžeme jmenovat Bodystat, Jawon a nebo téměř zlatý standard InBody (přístroje InBody mají velmi povedený grafický výstup). A pokud chcete totální TOP, můžete si vybrat přístroje InBody 770 nebo Tanita MC-980.

Na analýzu vašeho těla se můžete objednat k jednomu z našich poradců.

Objednejte se na nezávaznou vstupní konzultaci zdarma ještě dnes!

Dohodněte si nezávaznou konzultaci zdarma ještě dnes!

Mám zájem o konzultaci

Dohodněte si nezávaznou
konzultaci zdarma

Nepodařilo se odeslat formulář.
1Vyplňte formulář
2Zavoláme vám
3Setkáte se s poradcem
×

Sme tiež
na Slovensku

Prejsť na SK

Používáte zastaralý prohlížeč. Můžete si jej aktualizovat na této stránce.