Řada lidí spojuje rychlost redukce s rychlostí, s jakou přijde jo-jo efekt, tedy návrat k původní hmotnosti. Realita je ale jiná. Víte, co obávaný jo-jo efekt doopravdy způsobuje?
V diskuzích na internetu často vídáme příspěvky lidí, kteří zrazují druhé od redukce právě kvůli tomuto efektu. Setkáte se i s osobními zkušenostmi lidí, kterým se hmotnost vrátila. Otázkou ale je, zda je to samotnou redukcí, nebo zda je za tím něco jiného.
Samotná redukce za získanou hmotnost nemůže. Viníkem je návrat k původnímu způsobu stravování, který pravděpodobně nebyl úplně vyvážený. Co je tedy účinnou zbraní proti jo-jo efektu? Dozajista edukace.
Po ukončení fáze hubnutí by měla proběhnout fáze stabilizační, ve které se příjem energie postupně vrací k normálu, a zároveň je třeba změnit způsob stravování a získat informace o tom, jak by racionálně sestavený jídelníček měl vypadat. Cílem při přípravě jídelního plánu je najít systém, který na jedné straně pokrývá potřeby organismu, a na straně druhé představuje energeticky vyváženou zdravou stravu s vhodným trojpoměrem. Pro někoho to může být tzv. „středomořská dieta“ nebo jiná forma nízkosacharidové (low-carb) stravy.
Naše praxe ukazuje, že řada lidí stabilizaci a s ní spojenou edukaci podceňuje. Výsledkem je bohužel opět se zvyšující hmotnost.
Podívejme se na studii DiRECT.
Tečkované čáry představují účastníky, kteří v dané fázi ze studie vystoupili a přestali se řídit doporučeními výživového poradce. Jejich váha se ve všech případech zvyšovala. U účastníků, kteří následovali vedení, byla hmotnost po celou dobu poměrně stabilní.
A kdybyste si nevěděli rady, navštivte výživového poradce, který vám s celým průběhem pomůže.