Být pomalý, rozvážný a občas unavený se nenosí. Aktuální stav společnosti nás neustále tlačí do podávání výkonů, přinášení výsledků a udržení zběsilého tempa. Jak si nastavit vnitřní klid, který vám pomůže tomuto tlaku odolat?
Tak začněme třeba e-maily. Z 90 % jde jen o úkoly, které někdo přehodil ze sebe na vás, aby ulevil vlastní hlavě. Pokud si chcete udržet svěží mysl hned po ránu, maily ve schránce jenom přelítněte očima, abyste zjistili, jestli něco nehoří, a pak se pusťte do práce, kterou máte naplánovanou už z předchozího dne. Must have činnosti budete mít vyřešené, nedostanete se do skluzu a budete tím pádem i více v pohodě. A mimochodem, kdyby doopravdy hořelo, tak vám přeci nebudou psát, ale volat.
„Jitko, průšvih! Šéf je naštvanej. Něco se stalo a musíme to okamžitě vyřešit!“ Ze všeho nejdřív je dobré si uvědomit, jestli jde o život. Pokud nejde o život, tak jde… vy víte o co :) Pak je dobré nepropadat panice a v klidu zjistit, co se stalo. Snažte se pozorně naslouchat, doptávat se a získat co nejvíce informací. Z většiny katastrofálních průšvihů se po krátké rozvaze stane úplně obyčejný lidský problém. A kde je problém, je i řešení.
Můžete sledovat pracovní úspěchy svých kontaktů na LinkedIn, porovnávat zaměstnání svých spolužaček z vysoké nebo si číst titulky o úspěšných lidech s milionovým byznysem, kterým zatím nebylo ani 30 let. Můžete se cítit, že děláte málo nebo že jste nic nedokázali. Ale to by byla chyba. Ani workoholismus, ani perfekcionismus není pro všechny a je v pořádku mít svoje tempo a hledat štěstí i jinde než v práci. Navíc rovnováha mezi pracovním a osobním životem je skvělou prevencí před syndromem vyhoření.
Některé tlaky si vytváříme my sami jenom z pouhých domněnek. Klient s vámi nepřestane spolupracovat jen proto, že mu hotový úkol dodáte za tři dny a ne zítra ráno. Šéf vás nevyhodí jen proto, že jste mu v pátek večer odpověděli na telefonát SMSkou. A pokud ano, tak víte, že do vašeho života takové typy lidí nepatří. Nastavte si hranice, které nechcete překročit a do svých koníčků a volného času si práci nepouštějte.
Dali jste si letos za cíl shodit nějaké to kilo? Netlačte na sebe příliš a dávejte si reálné cíle. Namísto tréninku, na kterém necháte duši, si najděte pohyb, který vás bude bavit. Namísto hladovění si s pomocí výživového poradce nechte připravit jídelníček, který vám bude chutnat. Když se plánování jídla i čas na pohyb stane součástí vašeho každodenního programu, budete zdravější, klidnější a celkově spokojenější. A i to hubnutí pak půjde mnohem snáz. Tak hodně štěstí!