Odborné články

Obezita je v Česku častý zdravotní problém, jak z toho ven?

Obezita a nadváha, se stala závažným a častým zdravotním problémem v České republice. Statistiky naznačují, že se jedná o rozšířený jev, který postihuje stále více lidí bez ohledu na věk či pohlaví. Vyvstává tak otázka: Jak můžeme tuto stále se zhoršující situaci překonat a najít cestu ven?

Dnes vám přinášíme rozhovor s MUDr. Ditou Pichlerovou PhD., odbornicí na výživu a lékařkou, která se specializuje na problematiku obezity.

1.     Kolika lidí v ČR se dotýká obezita?

Podle posledních dat z roku 2021 je v ČR 28% dospělé populace obézní, tedy s BMI nad 30. Více obézních je mužů (33 %), kdežto žen je obézních 24%. S věkem roste v populaci výskyt nadváhy i obezity, takže dvacetiletých je obézních 20 %, ale v okolo 65.roku věku je to už dvojnásobek, tedy 40%.

2.     Jak poznáme, že nastal čas řešit nadměrnou váhu s lékařem?

Lépe je vždy řešit lehkou nadváhu v počátku, než těžkou obezitu později. Ale už při nadváze je vhodné konzultovat možnosti redukce s lékařem, protože jen ten může udělat krevní testy, a nebo např. předepsat injekce na léčbu nadváhy, pokud je to vhodné. Pokud je BMI nad 30, tak by měl pacient vždy vyhledat i lékaře, to je již obezita I. stupně, a tedy se jedná o nemoc

3.     Jaké jsou možnosti léčit obezitu?

V dnešní době je situace mnohem příznivější než před pár lety. Nastupují stále nové léky na léčbu obezity – ať už injekce nebo tablety, další léky se do ČR blíží. Rozšiřuje se síť spolupracujících lékařů – např. web tloustneme.cz nebo obesitas.cz. Navíc došlo v posledních letech k rozmachu operativních možností léčby obezity – bariatricko metabolické chirurgie. Zvažuje se nejen u extrémně obézních pacientů, ale už i u diabetiků s BMI nad 30. Navíc operace jsou už v dnešní době prováděny laparoskopicky, začíná se s robotickými metodami a postupy jsou stále méně invazivní a pro pacienta velmi bezpečné. Výkon ale musí provádět pracoviště, kde je k dispozici celý tým odborníků (mojelecbaobezity.cz) a pacient po těchto typech výkonů musí doživotně chodit na kontroly.


4.     Jakou roli hraje u obezity genetika?

Role genetiky je mnohem vyšší, než se dříve zdálo. Když má dítě oba rodiče obézní, je 70% pravděpodobnost, že samo bude v dospělosti také obézní. Jsou známy stovky genů a lokusů na genomech, které mají vliv na to, zda budeme inklinovat spíš ke štíhlosti či spíš k nadváze. Genetická vloha je nejen pro rychlost metabolismu, ale i pro preferenci potravin, pro objem snědené porce, genetická predispozice ovlivňuje i postprandiální termogenezu (energii, kterou vydáme ihned po snězení porce) nebo to, jak pro nás bude efektivní sport. Tedy je třeba mít vždy na paměti, že když dva dělají totéž, není to totéž!


5.     Jak může pomoci výživový poradce, případně komplexní výživový program?

Výživový poradce může obéznímu velmi pomoct v edukaci a v provedení dietou nebo programem. Důležité je, aby byl dostatečně edukovaný a spolupracoval s nutričním terapeutem a s lékařem. Důležitá je dlouhodobá spolupráce i po ukončení programu, pacient by měl po delší době docházet na kontroly, aby se včas zachytila doba, kdy bude opět nastupovat jojo efekt. Produkty Cambridge se dají využít jako výborný zdroj bílkoviny jak při konzervativní redukci, tak po bariatrické operaci.


6.     Jak úspěšně zabojovat s jojo efektem?

Jojo efekt postihuje 95-98% lidí, kteří před tím úspěšně hubnou. Problém je v nastavení organismu pod vedením části mozku – hypothalamu. Mluvíme o teorii set pointu, kdy se zdá, že tělo chce stále udržovat konstantní nejvyšší dosaženou hmotnost a hubnout vlastně nechce. Když snížíme kalorický příjem a zvýšíme energetický výdej, tak tělo začne hormonálními změnami bojovat proti hubnutí a snaží se nastolit dřívější rovnováhu. Je tedy vhodné dlouhodobě docházet do nutriční poradny, stále se snažit napravovat jídelníček. Vhodná je i opakovaná návštěva psychologa, protože psychika významně ovlivňuje hubnutí a jak se říká „hubnutí je v hlavě“. Dál pomáhají v boji proti jojo efektu již zmíněné léky a také samozřejmě bariatrie. Pokud je pacient takto komplexně léčen, má mnohem větší šanci, že se jojo efekt nedostaví.


7.     Jakou roli hraje při udržení váhy správné nastavení jídelníčku?

Jídelníček hraje nejdůležitější roli. Pokud jídelníček zanedbáme, ani sport nepomůže. Je dobré vyvarovat se prudkých a přísných změn, které by nás vyčerpaly a vedly k jojo efektu. Lépe je začít změny pozvolné, přijatelné, ale o to trvalejší. Nemá cenu střídat období „držím dietu“ s obdobím „kašlu na vše“. Ideální je zlatá střední cesta. V jídelníčku je naprosto klíčové pravidelné stravování, vysoký přísun bílkovin a vlákniny.


8.     Je možné zdravě žít i s mírnou nadváhou? Co je potřeba dodržovat?

Mírná nadváha (BMI 27-28) je dokonce v seniorském věku 65+ prospěšnější než absolutní štíhlost. Lidé s mírnou nadváhou jsou lépe chráněni proti řadě onemocnění. Je ale vhodné dodržovat zásady zdravé výživy, dostatečně pít a udržovat se fyzicky aktivní (denně alespoň 6000 kroků apod.). Také je nutné pravidelně chodit na všechny doporučené preventivní kontroly k lékaři, ať už to jsou odběry krve a moče, nebo kolonoskopie, vyšetření gynekologické či urologické. Pak je možné dožít se v dobré kondici vysokého věku i s mírnou nadváhou.

 

Objednejte se na nezávaznou vstupní konzultaci zdarma ještě dnes!

Dohodněte si nezávaznou konzultaci zdarma ještě dnes!

Mám zájem o konzultaci

Dohodněte si nezávaznou
konzultaci zdarma

Nepodařilo se odeslat formulář.
1Vyplňte formulář
2Zavoláme vám
3Setkáte se s poradcem
×

Sme tiež
na Slovensku

Prejsť na SK

Používáte zastaralý prohlížeč. Můžete si jej aktualizovat na této stránce.