Odborné články

Smutný rekord: diabetes má v Česku už přes 1 milion lidí

Česká republika dosáhla neslavného milníku – celkový počet diabetiků přesáhl podle posledních dat jeden milion případů. Počty pacientů s cukrovkou navíc rostou kontinuálně a WHO dokonce varuje doslova před epidemií cukrovky. „Diabetes mellitus je chronické metabolické onemocnění s vysokou morbiditou a mortalitou. Společným projevem je hyperglykemie vzniklá v důsledku absolutního či relativního nedostatku inzulinu, respektive poruchy sekrece inzulinu,“ vysvětluje Lukáš Vrána, výživový poradce komplexního programu The 1:1 Diet. 

Pacientů stále přibývá, přestože ve většině případů známe příčinu onemocnění

V Česku každým rokem přibývá zhruba 60 tisíc nemocných s diabetem a do roku 2050 negativní predikce předpokládají, že se na světě počet diabetiků zdvojnásobí. To vše se podle Lukáše Vrány děje přesto, že podle lékařů stojí z velké části za diabetem druhého typu špatný životní styl – příliš velký kalorický příjem a nedostatek pohybu: „Do celkového počtu diabetiků se kromě diabetes mellitus 2. typu sice počítá také 1. typ, který je vrozený, ten ale například v ČR tvoří pouze cca 5-7 % z diagnostikovaných případů. Naproti tomu cukrovka druhého typu tvoří většinu nemocných. V této skupině vzniká asi 85-90 % případů kvůli neadekvátnímu životnímu stylu, a jenom asi 10-15 % je způsobeno genetickými faktory,“ dodává.
 

Převratný objev: remise je za určitých podmínek možná

Pro pacienty, kteří se léčí s diabetem druhého typu a mají zároveň větší nadváhu nebo obezitu, přináší možné řešení snížení hmotnosti, a to podle výzkumů nejlépe o 10-15 kg. Klinické studie jako třeba DiRECT nebo DIADEM prokázaly, že u těchto pacientů existuje možnost remise. Úspěšné redukce hmotnosti mohou pacienti dosáhnout třemi různými způsoby, ke kterým patří bariatrická chirurgie, farmakoterapie a do třetice ta nejméně invazivní metoda: dietní intervence neboli úprava stravy. Podle Lukáše Vrány je v těchto případech dobré si uvědomit, že se jedná o dlouhodobý proces, který zahrnuje nejen počáteční úbytek hmotnosti, ale i její dlouhodobé udržení: „Nutností je tedy edukace a změna životního stylu. Ze studie DROPLET také vyplývá, že úspěšnější metodou je hubnutí spojené s pravidelnými kontrolami, například pod vedením vyškolených výživových poradců.“ 
 

Raději prevence než zdravotní komplikace a drahá léčba

Průměrné roční náklady na léčbu jednoho pacienta s diabetem se podle Českého statistického úřadu blíží 26 tisícům korun. V rámci republiky je to až 10 % celkových ročních výdajů ve zdravotnictví. „Jedním z kroků úspěšné prevence je pro většinu lidí udržování adekvátní hmotnosti. Pokud se to někomu v dlouhodobém horizontu nedaří a neví si rady, je vždy možné obrátit se na nejbližšího výživového poradce, který nejenže pomůže se sestavením jídelníčku, ale ukáže také cestu, jak změnit životní styl tak, aby byl udržitelný a nedocházelo k jojo efektu,“ uzavírá Lukáš Vrána.
 
 

Objednejte se na nezávaznou vstupní konzultaci zdarma ještě dnes!

Dohodněte si nezávaznou konzultaci zdarma ještě dnes!

Mám zájem o konzultaci

Dohodněte si nezávaznou
konzultaci zdarma

Nepodařilo se odeslat formulář.
1Vyplňte formulář
2Zavoláme vám
3Setkáte se s poradcem
×

Sme tiež
na Slovensku

Prejsť na SK

Používáte zastaralý prohlížeč. Můžete si jej aktualizovat na této stránce.